I menuen til højre finder du links til emner, vi har fundet interessante inden for ”vores univers”. Det er informationer fra bl.a. Fødevarestyrelsen, Forbrugerstyrelsen, Tænk og leverandører, som vi gerne vil dele med dig!
”Spiseklar frugt og grønt bør ikke indeholde bakterier og virus. Men flere eksempler på sygdomsudbrud dokumenterer, at det er vigtigt, at forbrugerne ved, hvordan de skal håndtere fødevarerne,” forklarer specialkonsulent i Fødevarestyrelsens kontor for mikrobiologisk fødevaresikkerhed Annette Perge.
Læs mere...
Bær betegnes ofte som superfood og roses for at indeholde stoffer, der styrker vores helbrev, men hvor sunde er de? Læs mere...
Dalgaards leverandør af fransk fjerkræ giver ren besked. Læs mere ...
Kvaliteten af danske fødevarer nærmer sig nul-punktet, men under discountbølgen anes en sprække af optimisme ... Hos Dalgaard Super Marked bestræber vi os på at mindske det "gap", der er mellem udvalget af lødige kvalitetsfødevarer i danske og udenlandske supermarkeder. Læs denne artikel
Parabener er en fælles betegnelse for en gruppe af 6 konserveringsmidler. De bliver typisk anvendt i cremer, shampoo og make-up for at forhindre bakterie- og svampevækst samt nedbrydning i produktet. I kosmetik anvendes oftest en blanding af to eller flere parabener.
Parabenerne kom på markedet i 1982'erne og blev taget i anvendelse i kosmetikbranchen og fødevareindustrien ca. 20 år efter. Parabener er altså blevet brugt i kosmetik i mere end 60 år og er dermed nogle af de mest veldokumenterede konserveringsmidler på markedet i modsætning til flere nye konserveringsstoffer, som vi ikke kender langtidseffekterne af. Er de farlige?
Den til tider meget negative omtale af parabenerne har skabt en stor udsikkerhed hos nogle forbrugere. I en vurdering foretaget af "Den Videnskabelige Komité for Forbrugerprodukter" (SCCP er en videnskabelig komité under Den Europæiske kommission: Health & Consumer protection DG), er der taget stilling til sikkerheden ved brugen af parabener i forbrugerprodukter. Konklusionen på komiteens vurdering er:
GRØNT LYS: Methylparaben Ethylparaben
GULT LYS: Propylparaben Butylparaben Isopropylparaben Isobutylparaben
RØDT LYS: Komiteen har IKKE givet rødt lys til nogen af parabenerne
Miljøstyrelsen har derimod i 2004 givet alle parabener grønt lys ved en vurdering af sikkerheden ved brug af parabener som konserveringsmidler i kosmetik.
Astma-Allergi Forbundet tillader kun brugen af Methylparaben, Ethylparaben og Propylparaben. Når forbundet tillader Propylparaben, som kun har fået gult lys hos "Den videnskabelige Komité" skyldes det, at det anvendes i så små koncentrationer, at det ikke med nogen rimelighed vil kunne give uønskede effekter. Parabener under mistanke:
Fra tid til anden har parabener været mistænkt for at være hormonforstyrrende. På baggrund af nye vurderinger af data fra industrien konkluderer SCCP, at det fortsat ikke er dokumenteret, at det er sikkert at anvende parabenerne under GULT LYS i kosmetikprodukter.
- men stol ikke på farven
Kødbranchens fællesråd har udgivet en lille folder om korrekt stegning af hakket kød.
| < Forrige |
|---|